Søk på ""

Forbrukertilsynets direktør, Trond Rønningen, engasjerer seg

Feb. 10, 2023
0 Kommentarer

Som omtalt i forrige innlegg, fikk jeg 6. februar 2023 et brev fra Forbrukertilsynet, med svarfrist 10. februar 2023 – fire dagers frist, altså: Forbrukertilsynet øker presset for at norske bileiere IKKE skal få erstatning.

Blog Image

Som omtalt i forrige innlegg, fikk jeg 6. februar 2023 et brev fra Forbrukertilsynet, med svarfrist 10. februar 2023 – fire dagers frist, altså: Forbrukertilsynet øker presset for at norske bileiere IKKE skal få erstatning.

I nevnte innlegg er også mitt svarbrev av 8. februar inkludert, men svaret var ikke tilfredsstillende. Direktøren for Forbrukertilsynet, Trond Rønningen (bildet over), kom nemlig på banen og sendte meg en e-post klokken 14:52 den 9. februar, hvor han fastholdt fristen 10. februar klokken 12:00 for å få oversendt informasjonen de hadde bedt om i sitt brev av 6. februar.

I dette innlegget kan du lese Rønningens e-post, samt mitt svar.

Forrige innlegg fikk en rekke kommentarer. Dette er ikke bare hyggelig, det er også viktig. Grunnen er at tilsynet da får et innblikk i hva de berørte egentlig tenker om saken og om innsatsen fra både tilsynet, meg og andre, med tanke på å bistå norske forbrukere til å få den erstatningen EU 11. november 2022 bekreftet at også norske eiere har rett på.

Derfor, om du har noen tanker i forbindelse med dette innlegget, kan du rulle helt ned, trykke på Leave a Reply og skrive din hjertens mening.

E-post fra Forbrukertilsynets direktør av 9. februar 2023

Sak-22_3801-227.-Svar-pa-ditt-brev-08.02.23

Rønningen innleder med en nyttig avklaring. Han viser til at jeg har bedt om at dialogen med tilsynet løftes til Barne- og familiedepartementet, som tilsynet er underlagt. I henhold til Rønningens forklaring, er nevnte departement ikke riktig instans.

Da jeg 5. januar 2023 ba om at saken ble løftet til et høyere nivå, skrev jeg riktignok følgende: En temmelig åpenbar konklusjon virker å være at vi ser på samme problemstilling, men med helt ulike øyne. For å få en fruktbar dialog hvor helt sentrale elementer ikke overses, ber jeg om at saken løftes til et høyere nivå. Jeg avslutter av den grunn gjennomgangen og besvarelsen av din oversendelse og avventer at Barne- og familiedepartementet eller andre ansvarshavende kommer på banen.

Rønningen passer godt inn i kategorien andre ansvarshavende, i og med at han er øverste leder for Forbrukertilsynet. Nå er det riktignok selve tilsynets håndtering av saken jeg mener er klanderverdig. Dermed vil jeg i mitt svar be om at saken løftes til Markedsrådet.

Svar til Forbrukertilsynets direktør av 10. februar 2023

Hei,

Viser til din e-post datert 09.02.2023

Det medfører riktighet at jeg har sendt SMS til bileiere som ifølge EU og / eller norsk rettsvesen har rett på erstatning. Flere av de som mottok SMS var i forkant ikke mine kunder og har har heller ikke i forkant gitt oss samtykke til markedsføring via SMS.

Min forståelse av regelverket er at henvendelsen ikke utgjør markedsføring i lovens forstand, ettersom hovedbudskapet er å henvise til redaksjonell omtale i mottakerens interesse, samt opplyse om rettigheter vedkommende har og som ikke på annet vis er blitt opplyst om. Årsaken til dette er at mottakeren får anledning til å lese en rekke uttalelser og bestemmelser fra EU og andre, ved å følge lenken nederst i meldingen.

Jeg har sendt SMS både vedrørende Tesla sin nedgradering av samtlige Tesla Model S produsert i perioden 2013-2016, og til eiere av biler berørt av Dieselgate.

Teslas nedgradering har medført at ca 11.000 norske Teslaeiere har opplevd dårligere batteritid og ladekapasitet, noe som er både upraktisk, lite miljøvennlig og medfører verditap for den enkelte eier. For Dieselgate, er det slik at ca 144.000 norske eiere uvitende kjøpte en bil som forurenset langt mer enn lovlig, samt at den etterfølgende utbedringen som blant annet norske forbrukermyndigheter oppfordret eierne til å motta, medførte en rekke nye problemer og kostnader.

I artikkelen jeg viste til i forhold til Tesla, fremgår det at flere Tesla-eiere allerede er tilkjent erstatning i Norge, og at enda flere har engasjert seg for økonomisk kompensasjon både i Norge og Danmark. Det er snakk om et betydelig beløp, som utgjør en stor prosentdel av kjøpesummen. For Dieselgate mottok jeg 11. november i fjor en bekreftelse fra EU-kommisjonen om at også norske eiere har rett på erstatning i tillegg til utbedringen – også her er det snakk om et betydelig beløp, som utgjør en stor prosentdel av kjøpesummen. Både NAF og norske forbrukermyndigheter har siden skandalen ble kjent i 2016 hevdet at dette ikke er tilfelle.

Jeg har som tidligere nevnt forsøkt å nå ut til de berørte med budskapet. Du kan se i deres arkiver at jeg gjennom de siste årene ved flere anledninger har kontaktet dere for at dere skal engasjere dere på norske forbrukeres vegne. Jeg har også kontaktet Forbrukerrådet, NAF og norske medier, men budskapet er konsekvent ikke blitt videreformidlet. Tvert imot har dere gjentatte ganger gått ut med advarsler om meg, arbeidet og deltakelse i mine klagesaker. Jeg har bedt dere ettergå mine tidligere saker, mot DNB, Tesla og Nordic Securities, men dere har aldri latt høre fra dere i forhold til dette. Jeg har hele tiden hevdet at jeg har hjulpet norske forbrukere til å få tilbake et sted mellom 500 millioner og 1 milliard kroner og finner det besynderlig at tilsynet ikke finner det interessant å kontrollere om dette virkelig kan være tilfelle.

Deres manglende engasjement på forbrukernes vegne ble godt demonstrert da både jeg og nær 1.000 av de berørte i november i fjor sendte dere bekreftelsen fra EU-kommisjonen, hvorpå igjen intet ble gjort fra deres side for å informere de som ikke var kjent med denne svært viktige informasjonen.

Som nevnt i mitt forrige brev, har jeg heller ikke tilgang til å markedsføre gjennom sosiale medier, da denne tilgangen ble stengt etter at jeg forsøkte å markedsføre Dieselgate-budskapet for noen år tilbake.

Den eneste måten jeg har lyktes å nå ut til de berørte på, er altså gjennom utsending av SMS og jeg har vurdert ulempen ved å motta en SMS som betydelig mindre enn nytteverdien av å motta denne informasjonen.

For ordens skyld nevner jeg også følgende:

  • Henvendelsene kun er sendt til de som er berørt av de to godt dokumenterte sakene.
  • SMS var gratis for mottaker.
  • SMS genererte ingen automatiske kjøp eller innmelding hos Bilklager.no. Deltakelse i klagesakene krever at man går inn på nettsiden Bilklager.no og aktivt melder seg på, noe man siden september i fjor har kunnet gjøre helt gratis.

Du skriver i din e-post av i går at saken kan løftes til Markedsrådet. Derfor, dersom dere konkluder med at min praksis er i strid med gjeldende regelverk, vil jeg be om at saken løftes til Markedsrådet, slik at jeg kan legge frem problemstillingen og få saken vurdert der.

Håper dette utgjør tilstrekkelig klargjørende svar på deres henvendelse.

PS! Når det gjelder antall SMS som er sendt, til hvem og når, er dette data jeg ikke har. Jeg vet hvor mye jeg har brukt i kroner og øre på å sende SMS i nevnte periode, men ikke detaljer utover dette.

PPS! Om du ønsker å lese folkets røst i forhold til deres brev av 6. februar og mitt svar av 8. februar, er den å finne her: https://bilklager.no/2023/02/08/forbrukertilsynet-oker-presset-for-at-norske-bileiere-ikke-skal-fa-erstatning/

Med hilsen
Dag Rune Flåten
Bilklager.no

Hva tenker du?

Dersom du har noen tanker i forhold til min dialog med Forbrukertilsynet, mitt engasjement i saken, tilsynets engasjement i saken … hva det nå enn skulle være, så er det bare å rulle helt ned, trykke på Leave a Reply og skrive dine egne kommentarer til det hele.


Kommentarer

Ingen kommentarer ennå. Vær den første til å kommentere!


Skriv en kommentar

Other Stories

Brev fra Forbrukertilsynet av 18. april 2023

Dette innlegget er under arbeid. Du kan allerede nå legge inn dine kommentarer helt nederst. Disse kommentarene vil bli lest før innlegget ferdigstilles – føl deg derfor fri til å bidra til selve innholdet i det kommende svarbrevet til Forbrukertilsy

April 29, 2023

Brev til Kjetil Haare Johansen – Volkswagen sin norske advokat

Om du sender brevet i punkt 5 til Kjetil Haare Johansen, gi gjerne beskjed om dette ved å sende en e-post til info@bilklager.no, eller ved å legge igjen en kommentar helt nederst. På denne måten har både jeg og interesserte en

Feb. 13, 2023

Trusler fra Peter Bonne

10. februar 2023 sendte jeg ut et nyhetsbrev, der jeg informerte deltakere i klagesaken Dieselgate og andre interesserte om at jeg hadde sendt et nytt brev til EU-kommisjonen. I brevet ba jeg EU-kommisjonen kontakte Forbrukertilsynet, for å bekrefte

Feb. 12, 2023