Søk på ""

Krev å få dekket dokumenterte utlegg

Jan. 4, 2024
0 Kommentarer

Har du hatt utlegg i etterkant av at bilen ble utbedret? Forbrukerklageutvalget har bestemt at du har rett på å få dekket disse utgiftene, med renter. Dette kommer i tillegg til ERSTATNINGEN som EU-domstolen har bestemt at du har rett på.

Blog Image

Har du, eller har du hatt en bil berørt av utslippsjuks?

Da har du rett på erstatning.

Den VIKTIGSTE delen av det hele, er ERSTATNINGEN som EU-domstolen har bestemt at du har rett på. Dette fordi bilen både VAR og ER ulovlig. Denne erstatningen kan kreves for stort sett alt som finnes av DIESELbiler. Den kan kreves av den som EIER bilen i dag, eller den som HAR EID bilen tidligere. Du retter kravet ved å melde den på i klagesaken Dieselgate eller Dieselgate 2.0 (se "Klagesaker" i menyen øverst). Når bilen er påmeldt, blir den "låst", slik at ingen andre kan melde den på én gang til. Dermed er det kun én eier som kan kreve erstatningen, nemlig den første som melder den på.

 

For deg som EIER eller HAR EID en av bilene som deltar i Dieselgate-saken, kan du I TILLEGG kreve å få tilbake det du har hatt av UTLEGG etter at bilen ble "utbedret". Utbedret med hermetegn, for EU-domstolen har bestemt at den fortsatt er ulovlig.

Mange av de som fikk utbedret bilen, har erfart store - og dyre - problemer i ettertid. Motoren er blitt tilsotet, EGR-ventil er byttet, oljeforbruket er gått i taket ... det er en mengde ulike problemer. Stort sett har en måttet sette bilen på verksted og selv måttet betale for reparasjonen. Det er DISSE utleggene du nå kan kreve tilbake.

8. september 2023 bestemte nemlig Forbrukerklageutvalget at du kan få dekket alle disse utleggene. Du må bare ha kvittering. Dersom du ikke har tatt vare på kvitteringen, kan du få denne fra verkstedet - de har den lagret i systemene sine.

Vi hadde egentlig laget en løsning der du veldig enkelt kunne trykke på noen knapper og få sendt dette kravet.

Forbrukerklageutvalget og Forbrukertilsynet har imidlertid bestemt at du må fylle ut et skjema for hånd, signere det og så sende det i posten - slik som vi gjorde på 80-tallet. Vi har Altinn og alskens moderne løsninger i Norge, men i akkurat dette tilfellet så har forbrukermyndighetene bestemt at vi må gjøre ting på tyngst mulig måte.

Nå er det to grupper det dreier seg om.

For det første, har vi de 186 som deltok i gruppen som vant frem 8. september. Dere kan bruke fremgangsmåten som beskrives under.

Dere som IKKE var en del av de 186, dere kan OGSÅ kreve å få tilbake alle utleggene dere har hatt, men i stedet for å bruke skjemaet det vises til lenger ned, må dere bruke DETTE skjemaet: https://skjema.onacos.no/forbrukertilsynet/skjema/FO0014/Meklingsskjema Ellers er alt likt som beskrevet under.

 

Nå som det er avklart, la oss ta fatt:

 

Det hele begynte med at Volkswagen i slutten av 2015 ble tatt med buksene nede for juks med utslipp. Over 11 millioner biler var jukset med. Det var snakk om dieselbiler fra Audi, SEAT, Skoda, Porsche og Volkswagen. Over 144.000 av disse bilene var norske.

Volkswagen kom med det de kalte en "utbedring". Hele verden trodde selvsagt at denne gjorde bilene lovlige, ved at utslippet ble redusert til lovlige nivå. Slik var det imidlertid ikke. EU-domstolen har slått fast at bilene fortsatt forurenser altfor mye og dermed fortsatt er ulovlige. Dermed utløser dette retten på en solid erstatning, enten i form av prisavslag eller heving - dette forklares nærmere under.

Det er faktisk to typer erstatning du kan kreve. Den andre erstatningen ble bestemt av Forbrukerklageutvalget den 8. september 2023. Den gjelder for kostnader du har hatt etter utbedringen. Svært mange har nemlig erfart problemer med motoren i etterkant av den såkalte utbedringen. I dette innlegget forklarer vi hvordan du kan kreve erstatning for kostnadene du har hatt.

 

Dette innlegget gjelder dieselbiler fra Volkswagen, Audi, SEAT, Skoda og Porsche fra tidlig 2000 til og med 2015.

For alle andre dieselbiler til og med 2015, samt absolutt alle dieselbiler fra 2016 og frem til i dag, se Dieselgate 2.0

Merk at Forbrukerklageutvalget sin klage har en tidsfrist - se under.

 

Det er altså to viktige bestemmelser.

  • Den ene er fra Forbrukerklageutvalget. De har bestemt at du kan kreve å få dekket alle utleggene du har hatt etter den såkalte utbedringen. Vi vil under forklare mer om hva denne erstatningen går ut på, samt hvordan du går frem for å kreve den.
  • Den andre, og langt viktigere bestemmelsen, er fra EU-domstolen. EU-domstolen har slått fast at den såkalte utbedringen ikke gjorde bilene i lovlig stand. De forurenser fortsatt ulovlig mye og er fremdeles ulovlige. Dersom du eier eller har eid en av de berørte bilene, har du dermed rett på erstatning i form av prisavslag eller heving.

 

Få dekket alle utleggene du har hatt etter den såkalte utbedringen

8. september 2023 vant vi frem med de første norske Dieselgate-sakene mot Møller og Volkswagen. Vi sendte i slutten av 2020 totalt 186 klager til behandling hos Forbrukertilsynet. Tilsynet kom ingen vei, for Møller og Volkswagen viste ingen vilje til å komme til enighet med bileierne. Vi ble derfor enige om at 5 av sakene skulle være såkalte "pilotsaker" og bli behandlet gjennom Forbrukerklageutvalget. Dette er en egen del av Forbrukertilsynet, hvor det tilbys videre saksbehandling der tilsynet ikke har lyktes i å få partene til å enes.

De øvrige 181 sakene ble satt på vent. Det varte og rakk, men 8. september i fjor kom endelig avgjørelsen. Forbrukerklageutvalget konkluderte med at Møller og Volkswagen skulle dekke kostnader bileierne hadde hatt i etterkant av utbedringen - kostnader som var kommet på grunn av utbedringen.

Eksempler på slike kostnader kan være skifte av EGR-ventil (dette fordi bilen etter utbedringen holder tilbake mye av forurensningen inne i motoren, noe som fører til tilsoting og at deler må skiftes langt oftere enn før). Annet kan være økt oljeforbruk, kostnader for taxi til og fra verksted, leiebil mens bilen var på verksted ... alt som kan dokumenteres (du kan legge frem kvittering) og som er i forbindelse med kostnader du ble påført fordi bilen ble utbedret.

I tillegg til å delta i gruppesøksmålet for å kreve erstatningen EU-domstolen har bestemt at du har rett på, kan du altså kreve å få dokumenterte kostnader dekket - se under for fremgangsmåten.

 

Krev erstatning for at bilen fortsatt er ulovlig

Det er viktig å nevne at Forbrukerklageutvalget bommer grovt i sin kjennelse. De har nemlig ikke fått med seg at bileier har krav på erstatning for at bilen fremdeles er ulovlig. Det er dette som er den store og viktige saken. EU-domstolen har bestemt at bilene forsatt er ulovlige, selv etter den såkalte utbedringen. Dermed kan man kreve en solid erstatning. Dersom man har eid bilen, kan man kreve prisavslag. Dersom man eier bilen, kan man velge mellom å kreve prisavslag eller heving.

Erstatning for at bilen fortsatt er ulovlig kan du enkelt kreve ved å slutte deg til det pågående gruppesøksmålet. Trykk her for å lese mer om klagesaken Dieselgate og eventuelt melde deg på i gruppesøksmålet. Du kan melde deg på helt GRATIS.

 

Fremgangsmåte for å kreve å få dekket dokumenterte kostnader

Vi vant som nevnt frem gjennom Forbrukerklageutvalget 8. september 2023. Utvalget hadde da behandlet 5 av til sammen 186 klager. Disse 5 var plukket ut som "pilotsaker". Det endte med at vi skulle få dekket alle dokumenterte utlegg i etterkant av den såkalte utbedringen. Denne uken mottar de øvrige 181 klagerne et brev fra Forbrukertilsynet.

 

Dersom du har mottatt brev fra Forbrukertilsynet denne uken, vil du der finne ditt saksnummer. I klageskjemaet under, bruker du dette nummeret om du sender inn krav om å få dekket dokumenterte utlegg. Dersom du ikke var en av de 181 som denne uken får brev fra Forbrukertilsynet, fyller du ut feltet saksnummer slik det er informert under.

 

Forbrukertilsynet har gjort det unødvendig vanskelig å kreve erstatning. De har i tillegg satt en tidsfrist: 3. februar 2024. Du må altså ha sendt krav om å få dekket dokumenterte utlegg senest 3. februar 2024 om du vil at Forbrukerklageutvalget skal behandle saken.

Bilklager.no har allerede laget en svært enkel løsning, der du kan sende klagen via din personlige side (alle våre deltakere kan logge seg inn til sin personlige side via www.bilklager.no). Denne kan imidlertid ikke brukes, for Forbrukertilsynet krever at klagen fylles ut for hånd, signeres og sendes per post. Derfor må du følge oppskriften under.

Selv om Norge er et land som er langt fremme på så mangt ... også når det gjelder dokumenter til det offentlige ... har altså Forbrukertilsynet her valgt den desidert tyngste måten å få sendt inn en klage. Man må skrive ut skjemaet (mange har ikke mulighet til dette), fylle det ut for hånd, signere det, putte det i en konvolutt (husk å kjøpe konvolutter neste gang du er ute og handler) og så sende det hele i posten. Du verden ... det er som å gå mange år tilbake i tid. En kan jo undre seg over hvorfor Forbrukertilsynet krever at klagen leveres på denne måten, men det er helt sikkert veldig gode grunner til det. De er der tross alt for å hjelpe oss forbrukere, så de gjør naturligvis alt i sin makt for å kunne gjøre nettopp dette.

Først av alt må du få tak i selve klageskjemaet. Det kan du finne her: Klageskjema

Husk at du må skrive ut skjemaet. Det må som nevnt fylles ut for hånd, signeres og sendes per post.

 

Selve utfyllingen av klageskjemaet:

    • For deg som ikke har fått brev i posten fra Forbrukertilsynet denne uken:
      Helt øverst på klageskjemaet skriver du Begjæringen gjelder for bil berørt av utslippsjuks. Skiltnummer: <skriv inn skiltnummer>.

    • For deg som ikke har fått brev fra Forbrukertilsynet:
       feltet Saksnr: skriver du Jeg viser til sakene 21/16243, 21/16228 og 21/16239 og krever at min sak behandles på lik linje med disse.
      For deg som har fått brev fra Forbrukertilsynet:
      Du finner ditt saksnummer helt øverst i brevet du fikk, i feltet Vår referanse. Skriv dette inn i feltet Saksnr.

    • I delen KLAGER skriver du inn navnet ditt, adressen og det som det ellers bes om.

    • I feltet Innklaget nr 1: skriver du Harald A. Møller AS, v/styrets leder Petter Hellmann, Postboks 6671 Etterstad, 0609 Oslo

    • I feltet Innklaget nr 2: skriver du Volkswagen AG, KGL, Rechtswesen, Brieffach 1884, D38436 Wolfsburg, Tyskland

    • I delen KRAV/PÅSTAND haker av for Annet og skriver beløpet du krever.
      usk at du må kunne legge frem kvitteringer for dette beløpet. Dersom du har eksempelvis 3 kvitteringer du mener er aktuelle, skriver du inn beløpet disse utgjør til sammen.

    • Like under feltet Annet, skriver du Kompensasjon for dokumenterte utlegg i forbindelse med utbedringen.

    • Til sist fyller du inn sted og dato nede til høyre, signerer, putter klagen i en konvolutt og sender den til:
      Forbrukertilsynet
      Postboks 2862 Kjørbekk
      3702 SKIEN

 

Ingen har mottatt noen utbetaling enda

De såkalte "pilotsakene" vant altså frem 8. september 2023. Det er ganske nøyaktig 4 måneder siden. Ganske godt med tid, med andre ord. Riktignok har ingen av dem mottatt noen utbetaling fra Møller eller Volkswagen enda. I vedtaket fra Forbrukerklageutvalget står det at "Oppfyllelsesfristen er 1 - én - måned fra vedtakets forkynnelse." Møller og Volkswagen skulle altså ha utbetalt erstatningen senest 8. oktober 2023, men dette er ikke gjortt. Dette skyldes gjerne en uheldig glipp fra Møller og Volkswagen, som da de kom til å bevisst jukse med 11 millioner biler, eller da de fortalte en hel verden at bilene var ordnet gjennom den såkalte utbedringen.

Svindel, svindel og atter svindel.

Forbrukertilsynet blir i dag informert om at ingen utbetalinger hittil er mottatt.

 

Ellers minner vi samtlige berørte bileiere om muligheten til å delta i gruppesøksmålet som går mot Møller og Volkswagen. Ikke la dem slippe unna med svindelen. De har måttet gjøre opp for seg i land etter land. Vær med oss i norgeshistoriens største rettssak, når vi banker gjennom at de skal gjøre opp for seg også overfor norske bileiere! 


Kommentarer

Ingen kommentarer ennå. Vær den første til å kommentere!


Skriv en kommentar

Other Stories

Når spillereglene endres underveis — og ulovlige biler får kjøre fritt

En analyse av lovendringer, bevislinjer og systemfriksjon i den norske Dieselgate-saken

Jan. 11, 2026

Ny appell til Borgarting lagmannsrett

Kjære Borgarting, Norge står nå ved et veiskille. Ikke et politisk veiskille. Ikke et teknisk. Men et rettshistorisk.

Dec. 10, 2025

Appell til Borgarting lagmannsrett

På vegne av norske bileiere, rettsstaten – og Norge selv

Nov. 19, 2025